Nasza strona korzysta z plików cookie. Kliknij krzyżyk z prawej strony, aby zakceptować pliki cookies na tej stronie i zamknąć ten komunikat. x
english

Dom w Charnowie

Lokalizacja: Charnowo k. Słupska
Data: 2010
Status: zrealizowany
Inwestor: prywatny

Dom zaprojektowano jako I etap zabudowy zagrodowej nawiązującej do tradycyjnego polskiego budownictwa obecnego w malowniczej wsi Charnowo koło Słupska.

Prostokątny plan budynku, dwuspadowy dach oraz proporcje wynikają z historycznego ukształtowania tego typu zabudowań w okolicznych miejscowościach.

Założeniem inwestorów i projektanta było zrealizowanie projektu energooszczędnego, wpisującego się w krajobraz a jednocześnie dostosowanego do potrzeb i wymagań współczesnej rodziny.

Zastosowano duże przeszklenia od strony południowej oraz zachodniej. Otwartą przestrzeń pokoju dziennego połączono z jadalnią oraz kuchnią poprzez wolnostojący, przelotowy kominek. Otwarta, drewniana klatka schodowa oraz sypialnie połączone z łazienkami zapewniają komfort użytkownikom. Ponadto zastosowano dwa wejścia do budynku - reprezentacyjne (czyste) oraz gospodarcze (brudne) połączone z łazienką.

Elewacje wzbogacone zostały poprzez system przesuwnych okiennic, które oprócz ochrony przed nadmiernym nasłoneczniem latem jak i utratą ciepła zimą mają również znaczenie estetyczne. Z pokoju dziennego można bezpośrednio wyjść na ogromny taras, z którego roztacza się widok na dolinę rzeki Słupi.

Poza odpowiednim ustawieniem budynku na działce, wykorzystującym jej walory naturalne, w domu zaprojektowano szereg energooszczędnych rozwiązań takich jak pompa ciepła, wentylacja mechaniczna wraz z rekuperacją powietrza, dodatkowe docieplenie przegród budowlanych, trójszybowe okna oraz częściowe rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka w pokojach na piętrze budynku.

W II etapie budowy planowany jest budynek bramny usytuowany bliżej drogi dojazdowej, w którym będą znajdowały się garaże oraz stajnie. Pomiędzy budynkami wytworzy się dziedziniec, na którym będzie toczyło się codzienne życie mieszkańców, jeszcze raz nawiązujący do tradycyjnych polskich gospodarstw.