Dom jednorodzinny w Charnowie

Dom zaprojektowano nawiązując do tradycyjnego polskiego budownictwa obecnego w malowniczej wsi Charnowo koło Słupska.

Prostokątny plan budynku, dwuspadowy dach oraz proporcje wynikają z historycznego ukształtowania tego typu zabudowań w okolicznych miejscowościach.

Założeniem inwestorów i projektanta było zrealizowanie projektu energooszczędnego, wpisującego się w krajobraz, a jednocześnie dostosowanego do potrzeb i wymagań współczesnej rodziny.

Zastosowano duże przeszklenia od strony południowej oraz zachodniej. Otwartą przestrzeń pokoju dziennego połączono z jadalnią oraz kuchnią poprzez wolnostojący, przelotowy kominek. Otwarta, drewniana klatka schodowa oraz sypialnie połączone z łazienkami zapewniają komfort użytkownikom. Ponadto zastosowano dwa wejścia do budynku – reprezentacyjne (czyste) oraz gospodarcze (brudne) połączone z łazienką.

Elewacje wzbogacone zostały poprzez system przesuwnych okiennic, które oprócz ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem latem, jak i utratą ciepła zimą mają również znaczenie estetyczne. Z pokoju dziennego można bezpośrednio wyjść na ogromny taras, z którego roztacza się widok na dolinę rzeki Słupi.

Poza odpowiednim ustawieniem budynku na działce, wykorzystującym jej walory naturalne, w domu zaprojektowano szereg energooszczędnych rozwiązań takich jak pompa ciepła, wentylacja mechaniczna wraz z rekuperacją powietrza oraz częściowe rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka w pokojach na piętrze budynku.

autorzy
Maja Skołysz
wizualizacje
Maja Skołysz
data
Charnowo 2010